Occupy Israel . כל העם אופוזיציה . המחאה החברתית . הפגנה 8.5.12


Publicado el 10/05/2012 por 

Warm Welcome to the new Government . קבלת פנים חמה לממשלה החדשה

כוחות מג”ב ומשטרה עיכבו אמש את הכתב המוניציפאלי של “הארץ” בתל-אביב, אילן ליאור, ואת צלם “ישראל היום”, רוני שיצר, במהלך הפגנה שהתקיימה בכיכר הבימה בתל-אביב.

“אני עיתונאי מגיל 17 ואף פעם לא ראיתי שעוצרים עיתונאים בכזו אגרסיביות”, אומר העיתונאי לשעבר אסף לוי, שהיה אמש בכיכר וראה את המעצרים. לדברי לוי, במהלך ההפגנה התפתח ויכוח בין שוטר מג”ב לבין ליאור, שנכח במקום כדי לדווח לעיתונו על ההפגנה. ליאור עמד על סף המדרכה והשוטר דחף אותו ומפגינים שלידו אחורנית. כאשר ליאור העיר לשוטר כי הוא עיתונאי נענה בדחיפה נוספת, “ברוטלית”, לדברי לוי.

בהמשך נדרש ליאור להציג תעודת זהות בפני השוטר וסירב. “אחרי חילופי דברים סביב העניין”, אומר לוי, “בא המג”בניק עם עוד אחד והפילו את הכתב לרצפה”. בתוך זמן קצר, הוא מספר, הצטרפו עוד שניים-שלושה שוטרים שהסתערו על ליאור, חבטו בו וגררו אותו לניידת.

“זה נראה לי משונה, חשבתי שדמיינתי את זה”, אומר רועי ארד, עמיתו של ליאור מעיתון “הארץ”, שסיקר אף הוא את ההפגנה. “מה פתאום שוטרים גוררים את אילן ליאור?”. לדבריו, ניגש לשוטרים ואמר להם שעצרו עיתונאי אך לא נענה בתגובה. “התקשרתי למערכת, אמרו לי ‘תמשיך לסקר’, כאילו אדם אחד נפל ואתה צריך להמשיך במשימה”.

הצלם רוני שיצר, שהגיע לכיכר כדי לצלם את ההפגנה, תיעד את גרירת כתב “הארץ” לניידת המשטרה. “הוא החזיק את בלוק הכתיבה שלו וצעק ‘אני עיתונאי'”, משחזר שיצר. לדבריו, בעודו הולך אחורנית ומצלם את גרירת ליאור לניידת, נתקל בעצמו בדחיפות מצד שוטר מג”ב. “הוא דוחף אותך ומחכה שתגיב”, מסביר שיצר. “אם תדחוף אותו חזרה זה תקיפת שוטר”.
לאחר שליאור הוכנס לניידת, מספר שיצר, ניגש אליו אותו שוטר מג”ב והעיר לו הערות כגון “נראה אותך”, “תנסה אותי”, תוך כדי שהוא מכוון כלפיו את לוחית המתכת עם שמו ודרגתו הצמודה לחזהו, כדי להראות לו שאיננו חושש להזדהות ולהצטלם. “ואז בא איזה שוטר מתחנת תל-אביב, שמכיר אותי, ולקח אותי הצידה”, משחזר שיצר. לדבריו, השוטר התל-אביבי ביקש ממנו להירגע והוא בתגובה תהה באוזניו מדוע שוטר המג”ב זיכה אותו בדחיפה. למשפט זה הוסיף קללה. שוטר המג”ב שמע את הקללה והחליט להכניס גם את שיצר לניידת.

בעודו יושב בתא המעצר הקטן שבניידת המשטרה, התבקש שיצר להעביר לשוטרים תעודת זהות, את הטלפון הנייד ואת מצלמותיו. לדבריו, הצליח מבעוד מועד להבריח את הטלפון והמצלמות לעמיתיו שמחוץ לניידת. במקביל החלו העיתונאים הרבים שהיו במקום ליצור קשר עם דוברות המשטרה כדי לזרז את שחרור השניים. כעבור כחצי שעה, מספר שיצר, שוחרר לדרכו וכעבור כמה דקות נוספות שוחרר גם ליאור.

זה נראה לי משונה ושערורייתי שעצרו כך עיתונאי ועוד יותר שערורייתי שאנשים לא מתרגשים מזה”, מסכם ארד. שיצר מציין כי ניתן להבין מקרים שבהם שוטרים לא מזהים כי מאן-דהו הוא עיתונאי ומחליטים לעצור אותו, אבל, הוא מדגיש, לאחר שהעיתונאי בניידת ומציג תעודת עיתונאי, על השוטרים לשחררו כדי שיוכל להמשיך בעבודתו. את גרסתו של ליאור לא ניתן היה להשיג.

מאת: אורן פרסיקו

Over 1,000 people demonstrated on Tuesday night near the Habima Theater in Tel Aviv against the deal struck between Prime Minister Benjamin Netanyahu and Kadima leader Shaul Mofaz.
The police, which declared the protest illegal, arrested several people, including journalists.

M12 #M12 Occupy Israel 20000 People at Rabin Squere Tel Aviv May12 2012

Publicado el 12/05/2012 por 

See my stills from the event here: http://avivi.org/M12/
20 Thousands gather in Tel Aviv’s Rabin Square;
rallies throughout country held under banner ‘Returning the country to the citizens’.

Protest marches in Tel Aviv began in the Shapira, Levinsky, and Hatikva neighborhoods, before uniting and continuing on to Rabin Square. Demonstrators chanted “We want justice, not charity” and “Taking from the poor, giving to the rich, what a country of corruption”.

@

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s